home Hlavni stránka

Snižování stresu, zvládání emocí pomocí Všímavosti- 8týdenní kurz DOKONČEN!

Koncem ledna 2020 jsme otevřeli s podporou pražské nadace 8týdenní kurz Snižování stresu a zvládání emocí pomocí všímavosti. Přihlásilo se 15 účastníků z pomáhajících profesí: zdravotní sestry, laborantky, sociální pracovníci, dentální hygienistka, fyzioterapeuti, duchovní a další ...Kurz probíhal v krásném prostředí studia Hortenzie v Praze, u hlavního nádraží. 

Kurz dokončilo 14 účastníků a všichni jeho přínos pro svůj život pozitivně hodnotili, obzvlášt vzhledem k letošnímu náročném jaru. V dubnu mi přišla zpráva od jedné z účastnic, sestřičky na novorozeneckém oddělení jedné z nemocnic: 

přeji hezký večer,

mám potřebu napsat, jak se mi daří. Prožíváme všichni neobvykle životní situaci, která přišla z nenadání, nebo snad nikdo netušil, že to bude tak vážné. Musím říct, že tvůj kurz přišel tak říct za minutu dvanáct. Nebýt jeho, asi bych tuto situaci nenesla s takovou lehkostí a nadhledem. To vše mi dává i spoustu síly být oporou svým dětem pro ně v tak nelehké době, kdy musí studium zvládat z domova. Je nás v bytě jak "psů" a opravdu na to běžně nejsme zvyklý. Já nemám už tolik svého prostoru a klidu. Ale to nevadí. Snažím se pilně pokračovat ve všem, co si nás naučila a klidně si jeden den v týdnu dám od všeho volno - trénuji být i nezodpovědná a ohoblovávám tím i svůj perfekcionalismus. Musím říct, že se mi daří. Meditace mi dodávají sílu a klid. Deníček 10 prstů ke štěstí je suprový. A být v přítomnosti a občas lítat v oblacích je vysvobozující. Chodím plně do práce a i tam myslím dodávám svému okolí dost klidu, když je přepadá panika.

 

Další kurz s podporou Nadace proběhl v období říjen/prosinec 2020 online formou. I přes nezvyklou formu, na kterou nikdo z nás nebyl zvyklý, jsme společně dokázali vytvořit příjemné prostředí, prostor pro práci na sobě, sdílení... kurz dokončilo 8 účastníků, kteří mají zájem pokračovat i v dalším stupni kurzu - Všímavost II. 

Hodnocení kurzu na závěr od od jednotlivých členů:

... naučila jsem se být přítomna tady a teď. Jak s laskavostí přistupovat sama k sobě a ke svým emocím. Naučila jsem se jinak pracovat se svou myslí i myšlenkami  a jak uchopit negativní myšlenky a pocity.

Více jsem se začala zaměřovat na ty nejmenší maličkosti v životě, už třeba jen na své smysly a vnímání okolí kolem sebe.

Stále se učím sebelásce, ale to je pro mne krásné učení na celý život :)

...Kurz mi do osobního i pracovního života přinesl zklidnění, nadhled.Naučila jsem se odstoupit od konfliktní situace, jednat vyrovnaněji. Prošla jsem změnou, která věřím je nevratná a kterou zaznamenalo i mé okolí, zejména děti mně vidí jako spokojenou mámu.

...Přinesl mi nový způsob, jak mohu zvládat stres a stresové situace. Lépe se vyrovnat s prací v paliativní péči. Více si uvědomuji, jaké důsledky mají vlastní myšlenky na můj život.  Naučil jsem se pracovat s dechem, tělesným schématem, relaxaci, uvědomování si vlastních emocí a prožitků, jak mohu reagovat v zátěžové situaci, jak si mohu pomoci při řešení osobních problému.